FOORUM

« aihelistaan

Kolmen liiton 3D-Cup 2021


  • nimimerkki

    Eva Sjöström

    26.2.2021 klo 12:38
    3D-Cup on vuonna 2021 starttaava kolmen liiton yhteinen kilpailumuoto jossa ammutaan maastossa 3D-maaleja kahdessa eri sarjassa: Kilpasarjassa ja Metsästyssarjassa.

    Jousityyppinä kaikki liittojen käytössä olevat jouset ovat sallittuja, jouset on jaoteltu keskenään kolmeen eri ryhmään eli tähtäimelliset jouset, barebow -jouset joilla jännekiipeillään ja joissa on vakaajia/plungerit sekä perinteisempiin vaistojousiin joilla ammutaan kiinteällä otteella eikä jousissa ole näkyviä vakaajia tai painoja.

    3D-Cup kilpailussa ammutaan kolmen liiton sääntöjen mukaan kolme kilpailua 3D -maaleihin sekä lopuksi finaalikilpailu. Ensimmäinen osakilpailu, jonka isäntänä toimii SJAL, ammutaan Riihimäellä ja tällöin käytössä on SJAL kilpailusäännöt.

    Seuraavaksi siirrytään Turun Lemuun, jolloin isäntänä on VSJM ja ammutaan FFAA sääntöjen mukaan yhden nuolen Hunter kilpailu.

    Kolmantena isäntänä toimii SJML jonka kilpailu ammutaan Oulunsalossa ja edelleen noudatetaan isännän sääntöjä eli ammutaan Jousimetsästysliiton sääntöjen mukaisesti.

    Finaalikilpailun isäntänä toimii Keuruun Jousi. Finaaleissa ammutaan ensin alkukilpailu joka on aivan normaali 3D-kilpailu, käytössä ovat SJML säännöt jonka jälkeen ammutaan itse finaalit.

    Kilpailut:

    Lauantai 12. kesäkuuta Riihimäki (SJAL/Ri-Jo, 3D -SM)

    Sunnuntai 20. kesäkuuta Lemu/Turku (FFAA/VSJM 3D -SM Hunter)

    Sunnuntai 1. elokuuta Oulunsalo/Oulu (SJML/OSJM 3D -SM)

    Sunnuntai 15. elokuuta Keuruu (Keuruun Jousi/Alkukilpailu + Cup -Finaalit)

    Lisää infoa https://www.sjal.fi/maasto-3d/3d-cup-kilpailu/

    Käy myös tykkäämässä fb-sivustamme https://www.facebook.com/archery3dcup

  • nimimerkki

    Esa Lehtorinne

    27.2.2021 klo 08:23
    Lisätään tuohon vielä, että ymmärtääkseni kaikkien osakilpailujen yhteydessä, joko samaan aikaan tai seuraavana päivänä, ammutaan ko. liiton 3D-SM-kilpailut. Esimerkiksi Riihimäellä kisalauantaina ammutaan SJAL:n sääntöjen mukainen kilpailu, jolloin osallistujalla on mahdollisuus samanaikaisesti ampua SJAL:n aselajiluokkien mukaisesti SM-kisa (SJAL-seuran jäsenyys ja SJAL- tai superlisenssi vaaditaan) ja tämä 3D-Cup-osakilpailu siinä luokassa, johon kisaajan ase kelpaa (jonkin mukana olevan kolmen liiton alaisen seuran jäsenyys ja siihen liittyvä lisenssi tai muu vakuutus vaaditaan).

  • nimimerkki

    Eva Sjöström

    21.6.2021 klo 08:08
    Kahden osakilpailun jälkeen pistetilanne on seuraava:


    Talja & Tähtäin Kilpa
    60 Mika Rutonen VJA
    53 Lauri Nikander RiJo
    48 Timo Pirppu RiJo
    47 Heli Raunio WT
    46 Marko Ollila RiJo
    45 Arto Kangasmäki JySu
    44 Timo Laaksonen RiJo
    39 Jaakko Kela OJM
    34 Tapani Immonen PJM
    28 Anne Laurila Hood
    26 Pekka Loitokari RiJo
    19 Jaana Ollila RiJo
    17 Tuomo Laakso RiJo
    16 Gary Moore TJA
    15 Aulis Humalajoki VirJa





    Talja & Tähtäin Metsä
    58 Mika Ojala VSJM
    55 Petri Vainikainen VSJM
    54 Eetu Hell PJM
    51 Esa Rantala NH
    45 Matti Keinänen VSJM
    43 Matti Rantanen NH
    41 Eemeli Hell PJM
    39 Juuso Koivusaari VSJM
    24 Petri Linna SJML
    23 Gary Moore PJM
    22 Milla Riekki VSJM
    20 Raul Salinas SJML
    17 Satu Jalkanen KiJo
    16 Sauli Korhonen VSJM





    Vaisto Kilpa
    56 Mauri Heiskanen KeJo
    53 Juha Juvani SaiJo
    49 Tomas Kajuutti KeJo
    47 Tuomo Remes Hood
    44 Mari Jämsen WT
    40 Inke Alaja Hood
    37 Juha Partanen Hood
    36 Minna Kajuutti KeJo
    36 Susanna Laamanen Art
    34 Anna-Leena Grönqvist Hood
    30 Ari Helmiö Hood
    28 Maria Vikström Art
    28 Markus Korhonen Prättä
    23 Esa Lehtorinne RiJo
    22 Jani Laine Art
    20 Tomi Lindholm Hood
    19 Paula Virmasalo WT
    17 Janne Huovinen Artemis
    13 Johanna Kahra SaiJo





    Vaisto Metsä
    58 Jani Lahtinen KeJo
    54 Petri Allén KeJo
    52 Mikko Peura OSJM
    49 Harri Verho PJM
    48 Juha Tiihonen YSJMA
    45 Jukka Laine Artemis
    28 Pekka Jalkanen KiJo





    Barebow Kilpa
    52 Riku Andersson WT
    49 Oskar Mattsson SiSu
    45 Kari Kalliosalo PoJo
    45 Virpi Kalliosalo PoJo
    30 Timo Viitanen TeJa
    28 Matti Alakylmänen JJA
    26 Jani Kortström RiJo
    25 Pasi Kiviniemi NH
    24 Anders Sjöqvist TJA
    23 Anne Viljanen WT


    Seuraavaksi pisteitiliä kartutetaan SJML SM-kisoissa Oulunsalossa 1.8.2021. Kilpailukutsu on julkaistu.
« aihelistaan

Osallistu keskusteluun

tai aloita uusi keskustelu »

Roskapostin esto ei onnistunut. Ole hyvä ja yritä uudelleen.
Kolmen liiton 3D-Cup 2021